Skip to content →

CFARi töötoas õpid lahendama oma bugisid


Priit Rinken, Tallinna tehnikaülikooli küberkaitse magistrant


Oktoobris toimus järjekordne Centre For Applied Rationality (CFAR) töötuba, kus Jaan Tallinna stipendiumi toel käisid mitmed edukamad Eesti olümpiaadide osalejad. Seekordne töötuba toimus ühes Praha läheduses asuvas väikelinnas ja osalejaid oli kokku veidi üle 20.

Osalejad oli väga erinevatest riikidest ja väga erineva taustaga alates humanitaartöötajatest Armeenias kuni tehisintellekti uurijateni San Franciscost ja gümnaasiumiõpilasteni Eestist. Kirjeldan lühidalt, kuidas toimus kandideerimine ja millest räägiti töötoa raames.

Pean tunnistama, et hetkel kui mina Jaan Tallinna stipendiumile kandideerisin, ei olnud mul väga täpset arusaama, mida CFAR töötuba tähendab või kuidas see mind minu elus kuidagi aidata saab. Otsustasin sellele vaatamata kandideerida ja soovitan kõigil, kellel võimalik, sama teha.

Priit Rinken

Pärast stipendiumi määramist tuleb CFAR töötoale saamiseks esimese asjana läbida intervjuu voor, mille jaoks palutakse ette valmistada nimekiri igapäevaelu bugidest. Bug võib olla ükskõik mis asi su elus, mis ei tööta päris nii nagu sa tahaksid. Bugisid võib olla nii suuri kui väikeseid, kuid kõigil inimestel kipub neid olema. Väljend tuleb arvutiteadusest, kus bug on viga koodis, mis põhjustab programmi valesti toimimist. CFAR läheneb inimese ajule ja mõistusele ka väga arvutiteaduslikult ja sealt see väljend. Intervjuu toimub ühe CFAR  koolitajaga, kes veendub, et bugid on töötoas lahendatavad ja et kandidaadi meelsus ja suhtumine on CFAR-iga ühilduv. Töötuba on selles mõttes igale osalejale individuaalne, et igaüks tegeleb kogu töötoa vältel enda bugide lahendamisega.

Töötuba ise kestab 4 päeva ja on väga intensiivne. Ametlik programm algab kell 8 hommikul ja kestab 9-ni õhtul. Pärast ametliku programmi lõppu saab veel koolitajatega edasi huvitavatel teemadel arutleda, seega päevad on tõesti väga pikad. Koolitajad, kes töötoas õpetavad, tegelevad igapäevaselt asjakohase teaduskirjanduse uurimisega ja selle põhjal selle koolituse arendamisega. Päevad töötoas on jaotatud väiksemateks koolitusteks, mis õpetavad erinevaid mõttetehnikaid, mis aitavad bugidega tegeleda. Kuna arvutiteaduslik lähenemine on juba kasutusel, siis võiks neid õpetatavad tehnikaid vaadelda erinevate moodustena, kuidas oma mõistust häkkida, et bugidest vabaneda või nende mõju vähendada. Samas, kuigi koormus on suur, on koolitajad suutnud kogu töötoa teha nii huvitavaks ja koolitused nii vaheldusrikasteks ja interaktiivseteks teha, et viimasekski päevaks jätkus põnevust ja uusi ideid. Töötoa lõpuks peaks osaleja olema suutnud vähemalt mõned oma bugid lahendada või vähemalt omama ülevaadet tööriistadest, mis võimaldavad seda teha.

Viimasel päeval manitsetakse osalejaid ootuste kammitsemisele. Pärast uute tehnikate õppimist, millega oma mõistust häkkida, loodavad osad osalejad endalt üliinimlikke võimeid, kuid reaalsuses on mõju väljastpoolt vaatlejale esmapilgul raskesti märgatav. Endalgi on raske täpselt määratleda, milline õpetatud tehnikatest kõige suuremat muutust toonud on. Aga muutus ja uus ning huvitav vaatepunkt enda mõistusele on hindamatu. Jälgin oma mõttemaailma arengut huviga ja loodan, et teisedki saavad osa sarnasest kogemusest.

Seega julget pealehakkamist kandideerimisega!

Kandideerimisvoorud 2018. aastal on kevadel ja sügisel. Teavitamine toimub teaduskooli kanalite kaudu. Aastatel 2014-2017 on Jaan Tallinna stipendiumi toel CFARi seminaride lähetatud Eestist 63 isikut.

Published in Uncategorized

Comments

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga