Eesti õpilased jagasid Peterburi matemaatikaolümpiaadil 2. kohta!

Oleg Košik, Tartu ülikooli tehnoloogiainstituudi teadur

4. märtsil võttis Eesti neljaliikmeline esindus osa Peterburi linna matemaatikaolümpiaadist gümnaasiumiõpilastele (9.-11. klass). See on pika traditsiooniga väga kõrgetasemeline võistlus, kus on külalisosalejaid nii teistest Venemaa linnadest kui ka väljastpoolt Venemaad.

Eesti poisid Peterburis
Fotode autor: Oleg Košik

Eesti osales Peterburi olümpiaadil varem ka aastatel 2008-2011. Kuivõrd kõik kulud tuli osalejatel siis endil kanda, tekkis vahepeal osavõtus pikem paus, kuni eelmisel aastal otsustasime selle olümpiaadi uuesti käsile võtta.

Peterburi olümpiaadi formaat on väga huvitav ning samal ajal ebaharilik. Võistlejad esitavad oma lahendused suuliselt ning iga ülesande eest võib tulemuseks olla ainult kas “+” täislahenduse korral, või “-” muul juhul (vale lahenduse puhul saadetakse võistleja oma kohale tagasi täiendavat tööd tegema; iga ülesannet võib üritada esitada maksimaalselt kolm korda). Olümpiaadil lahendatakse nelja tunni jooksul kokku 7 ülesannet (iga klass eraldi), kusjuures esialgu antakse ainult 4 ülesannet kolmeks tunniks, ning 3 lisaülesannet ja tund lisaaega antakse õpilasele vaid juhul, kui ta suudab kolm ülesannet ära lahendada (mõnikord raske komplekti korral antakse lisaülesanded ka kahe lahendatud ülesande eest).

Meie õpilased seletavad oma lahendusi inglise keeles. Ülesannete tekstid on meie õpilastel eestikeelsed, neid tuleb juhendajal tõlkida vene keelest võistluseelsel õhtul. (ülesannetega saab tutvuda siin)

Olümpiaad ise toimub aga mitte Peterburis endas, vaid selle eeslinnas Peterhofis, kus asub Peterburi Riiklik Ülikool. Sinna jõudmiseks tuleb võtta ette kolmveerandtunnine rongisõit.

Eesti õpilastest tegid sel aastal kaasa 11. klassist Richard Luhtaru (Hugo Treffneri Gümnaasium) ja Karl Paul Parmakson (Miina Härma Gümnaasium) ning 10. klassist Hendrik Vija (Miina Härma Gümnaasium) ja Artur Avameri (Hugo Treffneri Gümnaasium). Arvestades seda, et Venemaal on koolis 11 klassi, osalesid Richard ja Karl Paul 10. klassis ning Hendrik ja Artur 9. klassis.

Juhendajana käis olümpiaadil TÜ tehnoloogiainstituudi teadur Oleg Košik. Juhendaja jaoks on tegemist väga pingelise nädalavahetusega. Lisaks vajadusele tõlkida ülesandeid võistluseelsel õhtul, osalevad külalisvõistkondade juhendajad olümpiaadi nelja tunni vältel žürii töös, st kuulavad ja hindavad kohalike õpilaste lahendusi.

Olümpiaadil osalemist rahastas Teaduskool oma reservvahenditest koos Hugo Treffneri Gümnaasiumi ning Miina Härma Gümnaasiumiga.

Meie õpilased esinesid sel aastal suurepäraselt. 10. klassi arvestuses jagasid Richard ja Karl Paul 2. kohta, millega kaasnes teise järgu diplom. 10. klassi komplekt oli tänavu erakordselt raske. Kui võitja lahendas ära 5 ülesannet seitsmest, siis 2. koha jaoks piisas kolme ülesande ärategemisest.

9. klassis lahendas Hendrik ära samuti 3 ülesannet, kuid selle klassi komplekt oli mõnevõrra lihtsam, nii et 3 ülesandega kaasnes esimese järgu aukiri. Artur lahendas ära 2 ülesannet, millega teenis teise järgu aukirja. Ka nende tulemustega võib tegelikult jääda rahule, näiteks eelmisel aastal suutis Hendrik lahendada ära ainult ühe ülesande.

Tulemuste protokolliga võib lähemalt tutvuda veebiaadressil

Tabelites on ära toodud vaid auhinnatud õpilased. Igas klassis osales kokku 80-100 võistlejat.

Kuivõrd me jõudsime kohale laupäeva hommikul, siis olümpiaadile eelneval päeval oli veidi aega ka Peterburis ringi jalutada. Muuhulgas veetsime paar tundi Ermitaažis, millest muidugi ei piisanud, et seal kõike ära vaadata.

Juba novembris ootab Peterburi aga juba uuesti Eesti õpilasi külla, sest Neeva suurlinn võõrustab siis esmakordselt rahvusvahelist matemaatikavõistlust Balti Tee.

Osalemine Peterburi matemaatikaolümpiaadil on meie õpilaste jaoks väga väärtuslik kogemus, arvestades selle olümpiaadi kõrget taset. Enamus selle olümpiaadi ülesandeid vastavad rahvusvaheliste võistluste tasemele, kus Eesti osaleb (IMO ning Balti Tee), ka Peterburi linna võistlejate tase on ajalooliselt väga kõrge, lisaks osaleb palju tugevaid õpilasi teistest linnadest nii Venemaal kui väljaspool seda. Võimalus pakkuda Eesti õpilastele reaalseid võistluskogemusi kõrgel tasemel on väga oluline teisteks rahvusvahelisteks võistlusteks ettevalmistust silmas pidades.