Skip to content →

Känguru tagatoast


Marek Järvik


Eelmises postituses kirjutasime, kuidas jõuab Känguru võistlus õpilasteni. Mis sai siis, kui õpilased 16. märtsil oma vastuselehed ära andsid? Õpilase vaatepunktist seisis ees kuu aega tühja ootamist, enne kui tulemused välja kuulutati. Korraldajatel seevastu oli käes eriti kiire ja pingeline periood, sest kõik 22706 vastuselehte tuli mitu korda üle vaadata enne kui neist lõpuprotokoll moodustus.

Algatuseks aga üks pilt, mis tõendab, et (hoolimata koolidesse saadetud pakkide komplekteerijate ennastsalgavale tööle) juhtub ikka apsakaid, mida tuleb käigu pealt isegi Emajõe ääres lahendama hakata. Sel korral oli ühe vanuserühma  venekeelsele ülesande­lehele jäänud  eelmise aasta kuupäev: 16. märts 2017 asemel 17. märts 2016. „Enamikku see ei häirinud, aga oli ka neid, kellele puges sisse hirm, et äkki ongi eelmise aasta omad,” muheleb Raili Vilt Õpetajate Lehe veerul.

Emajõe-äärne kontor

Mis siis ikkagi toimub, kui esimesed tööd hakkavad saabuma? Esimese asjana on tähtis luua süsteem, kus iga osalenud õpilase andmed on kiiresti leitavad. Edasi hakatakse töötama vastuselehtedega. Skänner mõistab paraku vaid trükitähti ja sedagi ladina tähestikus. Paraku oli mõni osaleja lahendamishoos unustanud selle ja kirjutanud oma nime tööle ikka kirjatähtedes ja vahel isegi kirillitsas. Tubli toimkond käis kõik vastuselehed ühekaupa läbi ja tegi täiendusi, kus vaja. Vahel juhtus, et õpilane jättis oma tööle parandusi. Seegi pole arvutile mõistetav. Kus vähegi suudeti aimata lahendaja soove, seal sai tekst masina jaoks sobivaks kohendatud. Kus aga toimetajad mõtete lugemisel jänni jäid, seal lasti arvutil omatahtsi hinnata. Aga mõnikord võis õpilane oma nime selgelt kirjutada ja isegi sodimisest hoiduda, kuid kasutas liiga heledat geelpliiatsit või hoopiski harilikku. Ka siis ei saanud skänner teksti lugemisega hakkama. „Tähtis on Känguru vastuseid kirjutada ikka pastakaga ja tugevalt,“ kinnitab toimkonna liige Anneli.

Kui kontrollimise ring täis sai, viidi vastuselehed Tartu ülikooli multimeediakeskuse skännerisse sisselugemisele.  Selle töö eest vastutas Erle.

Erle

Et ilusa käekirja harjutamine pole niisama ajaraiskamine või õpetajate jonn, näitab järgmine pilt. Vaata, kuidas masin käekirja loeb: MARK’ist sai HALR!

Käekiri tahab harjutamist!

Erle tööks oligi üle vaadata ja parandada need tähed ja märgid, mille lugemisega tehnika hätta jäi ja abi nõudis.

Kuigi nii masin kui Erle tegid head tööd, võrreldi pärast teaduskoolis veelkord virtuaalsete kuvapiltide ja reaalsetele pabervastuselehtedele ühtivust, sest vahel jätab skänner mõne lehe vahele või satub mõnest punktist või purukübemest paberil segadusse. Skännerile olid rasked ka täpitähed ja ikka tekitas ta nimedesse tähti juurde või moondas mõne sümboli teiseks.

Kelly ja Anneli skänneeringut kontrollimas.

See viimane kontrollimine oli ikka päris suur töö! Päevast päeva selle juures olnud Anneli lausub, et esimestel päevadel jõudsid kontrollijad kuni 1000’st tööst üle käia. Silmade eest võttis virvendama rida realt ekraanikuva ja paberteksti võrdlemine. „Lõpuks kasvas rutiiniga professionaalsus ning viimasel päeval vaadati üle isegi 2000 vastuselehte,“ kiitleb Anneli, kelle tööpäevad olid ikka pikemad kui 8 tundi. Kuid ega Anneli polnud ainus kontrrollija. Tal olid vahelduva eduga abis Raili, Kelli, Terje ja Tartu ülikooli tudengitest vabatahtlikud Terttu, Kelly ja  Getriin.

Anneli õpilase nime täpsustamas.

Lõpuks kui kõik oli kontrollitud, pandi programm tööle ja tulemused kogu oma hiilgusest olidki olemas!

Kuna matemaatikas on täpsus oluline, ja tuleb ikka üheksa korda enne lõikust mõõta, saadeti tabelid enne tulemuste avalikustamist koolidesse võistluse korraldamise eest vastutanud õpetajatele, kes vaatasid omakord üle õpilaste nimed ja aitasid parandada ebatäpsusi.

Hetkel on Känguru rahulik: kogumik on koostamisel ning auhinnad ja meened tellitud. Toimkond kosub enne diplomite trükkimist ja auhindade pakkimist, milleks on jäänud veel paar nädalat.

Published in Uncategorized

Comments

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga