Meie õpilaste tegemistest Baltimaade 4. geograafiaolümpiaadil

Anu Printsmann võistkonna mentor, maastiku-uuringute teadur, Maastiku ja kultuuri keskus, Humanitaarteaduste instituut, Tallinna Ülikool

Uue arvestuse järgi neljas laiendatud Baltikumi geograafiaolümpiaad toimus 26.–30. juunini 2017 Klaipėdas, Leedus. Varasemalt toimusid olümpiaadid vene keelest tõlkimise vahendusel, uuemal ajal on nii ülesanded kui vastused inglise keeles, et harjutada rahvusvaheliseks geograafiaolümpiaadiks, kuhu pääsevad gümnaasiumi neli paremat. Esimesed kaks olümpiaadi toimusid Valmieras, eelmine aasta kohtuti Daugavpilsis, Lätis.
Olümpiaadil osales kokku 43 õpilast Lätist, Leedust, Poolast, Valgevenest, Venemaalt ja Eestist. Põhiliselt on osalejate hulgas gümnaasiuminoored, kuid lubatud on kaasa võtta ka nooremaid tõusvaid tähti, kokku kuni 10 ühelt maalt.

Nagliai hallide ja valgete düünide taustal Kura säärel, vasakult: Allar Liivlaid, Richard Luhtaru, Robin Haljak, Mihkel Paal, Triin Mirjam Tark, Kati iher (foto: Anu Printsmann, 29.06.2017).

Võistlusprogrammis oli kirjalik töö kuue teemaga, biotehnoloogia tehase paigutamisest kuni turismitrendideni ning üks välitöö Klaipėda vanalinnas ja teine Melnragėsi rannaasustuse alal, kuhu tahetakse sadamat laiendada. Maastikul liikudes tuli kaardistada hooneid ning maakasutusfunktsioone, hiljem oma vaatlusandmetele tuginedes vastata spetsiifilistele küsimustele näiteks liivadüünide kaitsemeetmete kohta. Kel oli rannal veidi enam aega, leidis merevaiku. Viimasel päeval toimus nn multimeedia test, kus 50 küsimusele ekraanil tuleb järjest igale leida õige valikvastus 1–2 minutiga.
Osa olümpiaadist moodustab tagasiside andmine: kuidas vastata, millele tähelepanu pöörata, milline on korrektselt vormistatud kaart, et rahvusvahelisel geograafiaolümpiaadil veelgi paremini esineda.

Nidas pärast vihma UNESCO maailmapärandi nimekirja kuulumist tähistava kivi juures, vasakult: Allar Liivlaid, Triin Mirjam Tark, Robin Haljak, Kati Iher ja Richard Luhtaru (foto: Anu Printsmann, 29.06.2017).

Võistlusvälist tegevust sisustasid kaardivõistlus, kus kaardi ees seistes tuleb vastasest kiiremini osutada kohti, nt kust on Barack Obama isa pärit ja millisest riigist lapsendasid oma esimese lapse Angelina Jolie ja Brad Pitt. Meeleolukaks kujunes Kura sääre hallide ja valgete düünide külastamine lõõskavas päikeses ning jalgrattaretk vihmas. Omal käel sai mängida bowlingut, rentida paati, juua naabritega teed, jalutada vanalinnas ja jõe ning mere ääres.
Korraldus oli suurepärane: majutus ja toitlustus maamärgilises Ambertoni hotellis, testid toimusid 200 m kaugusel koolimajas, parandamine oli läbimõeldud – kes, mida, kunas ja kus parandab, kõik jooksvad mured sai mängleva kergusega lahendatud.

Lõpetamisel, vasakult: Mihkel Paal, Robin Haljak, Triin Mirjam Tark, Kati Iher, Allar Liivlaid ja Richard Luhtaru (foto: Anu Printsmann, 30.06.2017).

Välja jagati 18 medalit: 8 pronksi, 6 hõbedat, 4 kulda (1. Läti, 2. Leedu, 3. Leedu ja 4. Venemaa). Eesti ei saanud seekord ainsa riigina ühtegi medalit.
Robin Haljak, Tallinna Reaalkooli 10. klass, õpetaja Piret Karu
Richard Luhtaru, Hugo Treffneri Gümnaasiumi 10. klass, õpetaja Ülle Seevri
Kati Iher, Hugo Treffneri Gümnaasiumi 11. klass, õpetaja Ülle Seevri
Triin Mirjam Tark, Hugo Treffneri Gümnaasiumi 11. klass, õpetaja Ülle Seevri
Mihkel Paal, Tallinna Reaalkooli 9. klass, õpetaja Aile Poll
Allar Liivlaid, Tallinna Kristiine Gümnaasiumi 9. klass, õpetaja Jana Kosk
Rahvusvahelisele geograafiaolümpiaadile Belgradi, Serbiasse, sõidavad augustis vabariikliku lõppvooru gümnaasiumi neli parimat:
Robin Haljak, Tallinna Reaalkooli 10. klass, õpetaja Piret Karu
Kati Iher, Hugo Treffneri Gümnaasiumi 11. klass, õpetaja Ülle Seevri
Carel Kuusk, Tallinna Reaalkooli 12. klass, õpetaja Piret Karu
Triin Mirjam Tark, Hugo Treffneri Gümnaasiumi 11. klass, õpetaja Ülle Seevri
Sõitu toetas TÜ teaduskool ja rahastas HTM.