Skip to content →

Mendelejevi olümpiaad – kaugolümpiaad koroonaviiruse ajastul

Koroonaviirus COVID-19 mõjutas sel aastal tugevalt olümpiaadide ajakava. Mõned võistlused jäeti täiesti ära, teiste asemel korraldati alternatiivseid üritusi. Nii juhtus ka Mendelejevi keemiaolümpiaadiga (MKO), mida pidi algselt kevadel võõrustama Ungari. Tekkinud olukorras toimus võistlus kaudselt 13.–18. juulil. Olümpiaadil osales veebi teel 130 õpilast 27 riigist. Eesti võistkonna liikmed – [pildil vasakult paremale] Kristi Koitla, Rico-Andres Lepp, Siim Tiivel ja Anastassija Nesterova – treenisid enne võistlust Tartu Ülikoolis. Alltoodud õpilaste muljetest selgub, et vaatamata medaliteta jäämisele on nad väga raskeid ja huvitavaid ülesandeid lahendades saanud hindamatu kogemuse. Mainitud ülesannetega saate tutvuda Eesti keemiaolümpiaadi kodulehel: eko.ut.ee/mko.

Võistkonna osalemine võistlusel sai võimalikuks tänu õppejõududele – Siim Kaurver, Karmen Lust, Erki Enkvist, Jörgen Metsik, Tõnis Laasfeld ja Vladislav Ivaništšev, õpetajatele – Martin Saar Tallinna Reaalkoolist, Irina Zikina Tallinna Linnamäe Vene Lütseumist ja Katsin Soika Gustav Adolfi Gümnaasiumist – ning viimaks, kuid mitte vähemtähtsana võistkonna sponsorile – ICOSAGEN AS.

Tartu Ülikooli spin-off Icosagen AS tegeleb biotehnoloogiliste toodete ja teenuste arendamisega, tootmisega ning müügiga. Nt arendab SARS-CoV-2 seroloogilisi teste ja viirusvastaseid ravimolekule.

Siim

Värskelt toimunud Mendelejevi keemiaolümpiaad oli mu esimene ning loodetavasti mitte viimane rahvusvaheline olümpiaad. Käesoleva kriisi ajal läbi viia sellisel skaalal võistlus on märkimisväärne saavutus. Paljud teised olümpiaadid on ära jäänud, kuid Mendelejevi olümpiaad suutis siiski anda vägeva elamuse.
Ülesanded olid keerulised, kuid hästi koostatud ning põnevad. Isegi kui märkimisväärset tulemust olümpiaadil ei saavuta, saab siit juurde palju oskusi ja teadmisi, rääkimata uutest sõpradest.
Ainus häiriv faktor oli korraldajate poolt seatud range jälgimine kaamerate vahendusel, mis alailma hangusid. Endale oleks pigem meeldinud, kui igasse riiki oleks saadetud ülevaataja, kes jälgib osalejate ausust. Sellest hoolimata said tegelikult ülesanded kenasti lahendatud ning elamus oli imeline.

Rico

Minu jaoks oli see samuti esmakordne rahvusvahelisel tasemel ainevõistlus. Olümpiaadil osaledes ning selleks eelnevalt valmistudes sain juurde palju teadmisi ning motivatsiooni keemiat edasi õppida ja loodetavasti järgmine aasta taas ennast sellisel tasemel proovile panna.
Mendelejevi olümpiaadi puhul on huvitav minu arvates see, et mõnikord vajavad ülesanded pigem head nuputamisoskust kui keemiaalaseid teadmisi. Eriti head on sellised ülesanded, kus hiljem mõistad, et vastus on võrdlemisi lihtne, aga selleni jõudmine vajab elegantset lahendust. Seega tuleb lahendades olla avatud meelega ning aeg-ajalt unustada standardsed keemiareeglid.
Üritusest jääb väga tore mälestus ning usun, et kõik, kes keemiast huvitatud on, võiksid vähemalt korra elus proovida Mendelejevi ülesandeid lahendada või võimaluses ise olümpiaadil osaleda!

Kristi

Osalesin Mendelejevi olümpiaadil teist korda. Ülesanded olid nagu eelnevatel aastatel keerulised, kuid huvitavad. Kahjuks sel aastal ei toimunud võistluse kardetud aga oodatud praktilist vooru. Kaugolümpiaadil olid omad tehnilised väljakutsed, aga õnneks saime kõigega siiski ilusti hakkama. Minu lemmikosa oli apelleerimine, kus sai suhelda ülesannete autoritega. Võrreldes eelmise aastaga tundsin võistlusel puudust rahvusvahelisest suhtlusest ja melust, mis tavaliselt olümpiaadi juurde kuulub.
Olen rõõmus, et meie tiim omavahel nii hästi klappis ning et mentor Vladislav meiega nii kannatlik oli. Saime hea kogemuse ja palju uusi teadmisi.

Nastja

See Mendelejevi olümpiaad oli minu jaoks esimene taoline kogemus. Hoolimata praegu maailmas toimuvast kogunesid enam kui kahekümne riigi inimesed kokku, olgugi et ekraanide vahendusel. See on hämmastav. Kaugvorming osutus minu jaoks pisut ebaharilikuks ja ebatavaliseks, ehkki kirjutasime paberilehtedele. Üks puudusi oli võimetus praktilist osa läbi viia.
Mulle väga meeldisid selleaastase olümpiaadi ülesanded. Nende lahendamisel sain taas veenduda, kui lai on keemia rakendusala. Ülesannete keerukus ja oma vigadest arusaamine motiveeris ainult rohkem oma teadmisi täiendama ja maailmaklassi üritustel osalema.
Väga kahju, et polnud võimalust kohtuda ja suhelda teistest riikidest pärit osalejatega. Aga mul on väga hea meel, et ikkagi sain suhelda teiste osalejatega Eestist ja nende toredate inimestega kohtuda. Need päevad olid täidetud omapärase atmosfääriga.

 

Published in Uncategorized

Comments

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga