Skip to content →

Mida tehakse rahvusvahelises matemaatikalaagris (lisaks matemaatikale)?


Hendrik Vija, Miina Härma Gümnaasiumi 11. klassi õpilane


Septembrikuus toimus Lõuna-Poolas Milówkas rahvusvaheline matemaatikalaager Maths Beyond Limits. Tegemist oli juba kolmanda korraga, kui Poola matemaatikatudengid sellist laagrit korraldasid.

Esimesel aastal osalesid vaid Poola ja Tšehhi gümnaasiumiõpilased, aasta hiljem lisandusid Slovakkia ja Ungari ning sellel aastal võttis 9.-21. septembril toimunud laagrist osa umbes 60 õpilast 12 Euroopa riigist. Eestit esindasime koos Hugo Treffneri Gümnaasiumi õpilase Richard Luhtaruga. 

Michal Wiraszka foto loenguruumist

Laagrisse pääsemiseks tuli lahendada kuu aja jooksul veebipõhiseid matemaatikaülesandeid ning kirjutada ingliskeelne motivatsioonikiri. Korraldaja sõnul valiti paarisaja kandidaadi hulgast välja aktiivsemad ja algatusvõimelised noored, kes ise panustavad mitmekesise laagriprogrammi kokkupanekusse. Üksteist päeva olid sisustatud matemaatikaloengutega ja vaba aja tegevustega. Loengutes tutvustati nii olümpiaadimatemaatika kui ka ülikoolimatemaatika vajalikke teemasid. Õhtuti korraldasid õpilased ise põnevaid tegevusi, näiteks Richard oli üks fotojahi korraldajatest, mina organiseerisin laulmise ja hääletehnika töötoa, veel õpetati islandi keelt ja eri rahvaste tantse, tehti origamit ja palju muud. Lisaks toimus õhtuti Camper Talk, kus mõni õpilane pidas lühiloengu huvitavast teoreemist või lahendusvõttest, millega tavaliselt olümpiaadilised kokku ei puutu. Ühel päeval toimus kohalikes mägedes matk, kus osalejad said valida kolme distantsi vahel (15, 25 ja 40 km), pikimal matkal osalesin ka mina ning sain lisaks 2000 tõusumeetri läbimisele näha imelisi vaateid kaunile Lõuna-Poola maastikule. Minu jaoks uus ja põnev kogemus oli Mathematical Match, kus kümneliikmelised võistkonnad pidid lahendama kuni 20 tunni jooksul 12 keerulist ülesannet ning seejärel žüriile lahendusi duelli formaadis kordamööda esitama.

Paus peale peamurdmist, Michal Wiraszka foto

Laagri suurim võlu seisnes valikuvabaduses. Paralleelselt toimus erinevaid loenguid ja õhtuseid tegevusi, nii sai keskenduda oma huvialadele, kuigi paaril korral oli tunne, et tahaks mitmes kohas korraga olla. Õhtuti jäi siiski piisavalt aega üksteisega suhtlemiseks, tutvuste loomiseks ja koosolemise nautimiseks.

Korraldaja selfi vaatetornist Barania Gora mäe tipus.

Soovitan laagrisse kandideerimist neile, kes on matemaatikas IMO (rahvusvaheline matemaatikaolümpiaad) valikvõistluse tasemel ja kes tunnevad huvi enese arendamise ning oma kire teiste matemaatikahuvilistega jagamise vastu.

Minu laagris osalemist toetas Tartu Hansa Rotary klubi, Richardit Hugo Treffneri Gümnaasium.

 

Rohkem infot: http://mathsbeyondlimits.eu/ ja https://www.facebook.com/mathsbeyondlimits.

 

Published in Uncategorized

Comments

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga