Retk Helsingisse matemaatika ülesandeid lahendama

Hannes Jukk

2017. aastal oli sõit matemaatikavõistlusele ootamatu ja kiire. Pärast seda, kui sai sõpradele-üleaedsetele saadetud uus-aasta-tervitused tuligi välja, et juba kolme nädala pärast toimuvad võistlused. Olümpiaadi toimkond sai pärast ilmselt tõsiseid vaidlusi paika selle korra poisid. Läbi oli käinud vähemalt neli nime, kelle seast valiti välja Eestit esindama Hendrik Vija Tartu Miina Härma Gümnaasiumist ning Daniil Vaino Narva Humanitaargümnaasiumist.

Mõlemad 9. klassi poisid on kogenud olümpiaadidel käijad, polnud Soome retk neile esimene välisvõistlusreis. Hendrik oli alles novembris käinud Soomes, Oulus Balti Tee võistlusel. Et asi oleks veel huvitavam, siis tegelevad mõlemad noormehed mitmete erinevate aladega, mis tegi meie reisi korraldamise isegi keerulisemaks. Hendriku soov oli nimelt naasta reede õhtul seoses laupäevase võistlusega – talle tuli isa Helsingisse vastu. Daniilgi osales laupäeval keemia olümpiaadil, kuid jäi ka Helsingisse lõpetamisele – mis etteruttavalt öeldes polnudki paha mõte. Daniilil tuli muide koju sõitmise asemel sõita Tallinnast koduse Narva asemel hoopiski Tartusse, sest pühapäeval ja esmaspäeval toimus seal füüsika laager.

Hendrik Vija lahendamas

Siiski läks meil reisimine hästi ning leidsime aega külastada ka meie hotelli Helka (loe Helga) lähedal asunud Helsingi kunstimuuseumi. Muuseumis oli tol viimast nädalat avatud jaapani tuntud „mummutaja“ Yayoi Kusama näitus. Näitus oli vägagi mummuline. Me saime rinda mummud ehk pääsmed (kleepsud). Mille võis lahkudes kleepida ühele tulbale ja aidata luua ühiskunsti. Näitusel oli mustade mummudega dekoreeritud kollaseid kõrvitsaid. Näha sai riideid, kõrvitsaid, hooneid, vaateaknaid, mis kõik kenasti ringidega dekoreeritud. Soome põhikooli matemaatikavõistlus toimus nagu viimastel aastatel see sageli on juhtunud Ressu koolis (Helsingi reaalkool ja rahvusvahelise IB õppe kool), kus vestibüülis oli õpilastööde projektina aimatud jaapani kunstniku stiili.

Põhikooli matemaatikavõistlus on Soomes kahes voorus. Esimene toimub koolis, kust saadetakse parimad tööd edasi komisjoni otsustada ja valida. Lõpp-voorus, mis sel sajandil on toimunud vaid Helsingi linnas, osaleb 20 Soome koolide õpilast ja 2 külalist Eestist. Võistlus ise on oma korralduselt natuke erinev meie omast. Ülesandeid lahendatakse kolmes osas. Esiteks on lühema (30 minutit) lahendamiseajaga 8-10 ülesannet, kalkulaatorit ei tohi kasutada, aga ka lahendused võivad olla küllalt napisõnalised. Pärast veerandtunnist pausi toimub teine „käed-külge“-matemaatika ülesannete lahendamine, mis kestab 45 minutit. Sel korral oli soomlastel leitud väga huvitav lähenemine Möbiuse lehele. Nimelt kleebiti kaks ühelt poolt värvitud pabeririba risti kujuliselt omavahel kokku. Edasi kleebiti kahest ribast kaks rõngast, mis jäid teine teisele poole risti tasapinda. Lõpuks pidi kääridega lõikama ribad pooleks (piki pooleks). Saadi uus kujund, mille pidi oma vastustelehele üles joonistama. Kleepimisel tuli nüüd olukordi varieerida, millisel kombel kleepimine teostada. Saadi erinevaid toredaid kujundeid. Üllatusnägusid võis palju näha, kui esimesed lõikamisliigutused olid tehtud. (Tasub kodus järgi teha!) Tund aega kestvas kolmandas osas on lubatud arvutit kasutada, siin on viie ülesande lahendamisel tarvis esitada mõnevõrra täpsemad selgitused.

Olli Järviniemi, Daniil Vaino ja paremal servas on Soome matemaatiliste ainete õpetajate liidu juht Juha Salo.

Meie võistlejatel läks hästi. Hendrik Vija võitis ning Daniil Vaino teenis kolmanda koha. Teise koha sai tuntud soomlane Olli Järviniemi. Tema võistles Soome Balti Tee võistkonna särgis. Muide ta tegi samal nädalavahetusel kaasa ka keskkooli matemaatika võistlusel ning saavutas seal ülikõva teise koha. Seda polnud varem Soomes mitmeid kordi (lugemine on sassi läinud, aga vist 15 või rohkem korda tuli nüüd ära) käinud allakirjutanu näinudki, et põhikooli noormees oleks keskkooli osas võistelnud, saati diplomi teeninud. Kui võitjale antakse ülikooli kutse, siis Ollil jäi veel üks sammuke puudu, et keskkooli oleks võinud vahele jätta ja minna otse ülikooli ;-}. Nüüd on parimal soomlasel muidugi omad võimalused Eestis, olles külaline meie 9. klassi matemaatika olümpiaadil. Erinevaid kogemusi paistab tal olevat.

Ülesanded lahendamiseks leiate: http://www.ttkool.ut.ee/math/soome/