Skip to content →

Taido Purason teab, kuidas panustada tulevikku


Marek Järvik


Keemiaolümpiaadi lõppvoor toimub tänavu märtsi viimasel ja aprillikuu esimesel päeval. Kõrgete ootustega astub võistlustulle ka Tõrva gümnaasiumi 11. klassi õpilane Taido Purason. Ootuseks annavad alust tema senised saavutused: eelmisel aastal oli Taido keemiaolümpiaadi lõppvoorus oma vanuserühma teine ning tänavu saavutas ta keemia lahtisel võistlusel üldarvestuses neljanda koha.

Kes on see Valgamaa noormees ja millised on tema plaanid?

Huvi keemia vastu tekitas Taidos keemiaõpetaja Anne Õunapuu, kes märkas kohe noormehe töökust ja andekust. Õpetaja soovitusel läkski noormees piirkondlikule keemiaolümpiaadile. Kohe esimesel korral lõppvooru pääsemine motiveeris Taidot keemiaga veelgi põhjalikumalt tegelema. Anne Õunapuu sõnul oli poisi ind nii suur, et põhikooli lõpuks läbis ta enamiku gümnaasiumi materjalidest ja ta tegeles lisamaterjalidega. Teaduskoolist on Taido võtnud kursust “Ettevalmistus keemiaolümpiaadiks II”, millest oli tema sõnul palju abi olümpiaadiks valmistumisel. Sellel õppeaastal osaleb ta kursustel “Täiendavaid teemasid koolikeemiale II” ja “Täiendavaid teemasid koolikeemiale III”. Peale selle noormees osalenud keemia ja bioloogia õppesessioonidel.

Teab, kuidas panustada tulevikku

Taido sõnul toimub tema keemiaolümpiaadiks valmistumine aastaringselt ja eriti muidugi enne võistlusi. Taido koolipäevad on muidu täiesti tavalised, peale selle, et keemiatundides ta ei käi. Olümpiaadiks õpib ta omast vabast ajast. Mõne vaba päeva võtab ta koolist vahetult enne võistlust, et maksimaalselt õppida ja pärast ka sellest välja puhata.

Heade tulemuste saavutamiseks tuleb palju materjale läbi töötada. „Kirjandust, mida lugeda, on tõesti tuhandete lehekülgede viisi,“ sõnab Taido. Lisaks lahendatakse veel eelmiste aastate olümpiaadiülesandeid. „Kuigi see võib näida ränga tööna, pean ma olümpiaadideks valmistumist pigem hobiks kui tööks – ma teen seda ju vabatahtlikult ja mind ennast huvitab see, mida ma õpin. Tihti on see kurnav ja vahepeal tuleb ennast sundida ka, kuid vaatamata sellele pole raske end motiveerida, sest see on panus minu tulevikku,“ ütleb Taido.

Aeg suuremateks tegudeks

Kuigi tänavusest õppeaastast on Taidol ette näidata juba hea tulemuse keemia lahtiselt võistluselt, on tema seatud eesmärgid kahtlemata kõrgemad. Samas jääb ta oma sihtidest rääkides tagasihoidlikuks, öeldes, et pigem keskendub eesseisvatele võistlusele ja püüab neil maksimumi saavutada. Rahvusvaheliste võistluste taset peab noormees väga kõrgeks ja põhjalikke teadmisi nõudvaks.

Keemiaolümpiaadi žürii esimees Vladislav Ivaništšev ei kahtle, et Taidol on kõrgtasemel läbilöögiks vajalikud teadmised ja sisu olemas. „Taidol on tugev sihikindlus ja motivatsioon ning ta on innukas ja asjast huvitatud. Ma usun, et Taido Purasonil on kätte jõudnud suuremate tegude aeg,“ ütleb Vladislav.

Hämmastav mitmekülgsus

Kuigi keemiale pühendab Taido palju aega, on noormees uskumatult mitmekülgne. Peale keemia on Taido jõudnud lõppvooru ka ajaloo, füüsika, geograafia ja bioloogia olümpiaadidel. Tänavu on ta kutsutud peale keemiaolümpiaadi juba geograafiaolümpiaadi lõppvooru. Samas osaleb Taido ennekõike nende ainete olümpiaadidel, mis talle huvi pakuvad ning valikul mängib rolli ka see, kui palju on noormehel aega valmistuda ning kuidas ta ennest selles õppeaines tunneb.

Siinjuures on märkimisväärne veel seegi, et noormehel jätkub lisaks olümpiaadidel käimisele jaksu veel ka põhjalikult klaveriõppega tegelemiseks, näiteks 8. klassi loovtööks kirjutas Taido omaloomingulise muusikapala.

Published in Uncategorized

Comments

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga