Tartu ülikooli teaduskool – kooli huvilistele

Marek Järvik, Tartu ülikooli teaduse populariseerimise peaspetsialist

Tartu ülikooli teaduskooli toimimispõhimõtted – pakkuda arenguvõimalusi kõigile võimekatele õpilastele sõltumata elukohast – pandi paika 1965. aastal, kui ajakirjanduses avaldati sisseastumisülesanded mittestatsionaarsesse matemaatikakooli. Meie tegevuses joonistub kolm omavahel seotud liini: koolitused õpilastele, huvi tekitavad ning stimuleerivad võistlusmängud ja tipptasemele olümpiaadid.

Kursused

Praeguseks on kool kasvanud kordades nii õppijate kui ka kursuste hulga mõttes. Mõnest matemaatikakursusest on jõutud juba 50 kursuseni (2018/19. õppeaastal), ent põhimõte olla kättesaadav kõigile õpilastele üle Eesti, kellel on huvi ja tahtmist õppida lisa koolis pakutavale, on säilinud.
Teaduskooli kursused algavad valdavalt oktoobris ja ootame sinna õppima kõiki õpihimulisi üldhariduskooli õpilasi, kes soovivad silmaringi laiendada, koolis pakutavale juurde õppida, olümpiaadiks või kõrgkooli sisseastumiseks valmistuda. Registreerimine kursustele on avatud ja kestab septembri lõpuni või kohtade täitumiseni. Kursused on mõeldud põhikooli vanema astme ja/või gümnaasiumi õpilastele.

Valikus on kursusi matemaatika, informaatika, keemia, füüsika, bioloogia, aga ka sotsiaal- ja humanitaarteaduste valdkondadest. Viimastel aastatel on kursuste nimekiri täienenud just nn pehmete teaduste poolest.

Kõik kursused, v.a ühe erandiga (Eesti meditsiin – ajalugu ja tänapäev), on e-õppekursused, mis toimuvad suuremas osas Tartu ülikooli Moodle’i keskkonnas. Sellega loome üle-eestilise kursuste kättesaadavuse. Viimastel aastatel on alustanud kursustel õppimist stabiilselt ligikaudu 2500 õppurit, kellest enamik saab kevadel kursuste läbimise eest lisaks suurepärastele teadmistele ka Tartu ülikooli tunnistuse. Peale selle annab paljudele noortele lisamotivatsiooni teaduskooli kursustel õppida ka see, et kursuste edukas läbimine annab täiendavaid konkursipunkte Tartu ülikooli astumisel.

Oleme teinud palju pingutusi, et kursusi ajakohastada ja kvaliteeti parandada, laiendades igal aastal kvaliteedimärgi saanud kursuste ringi.

Õpikojad

Füüsika, keemia, ja bioloogia õpikojad on teine teaduskooli laialt tuntud koolitustegevus, mis pakub loodus- ja täppisteaduste kursustele head täiendust. Õpikojad on mobiilsed laborid, mis liiguvad oma seadmete ja vahenditega piirkonnast piirkonda, korraldades koolides või keskustes eksperimentidel põhinevaid kursusi füüsikas ja bioloogias nii põhikoolile kui gümnaasiumile ning keemias ainult gümnaasiumile. Iga kursus koosneb seitsmest kontaktpäevast, millest igaüks kestab ligemale neli õppetundi. Kursuste läbijad saavad samuti Tartu ülikooli tunnistuse. Kui õpilase lähikonnas toimub õpikoda, siis selles osalemine on tasuta, vajalik on eelnev registreerimine. Õpikodade lehelt saab vaadata, kus 2019/20. õppeaastal õpikojad toimuvad.

Uurimislabor

Uurimislaboriks nimetatakse ainulaadselt 7.–12. klassi õpilastele mõeldud programmi, kus õpilased lahendavad laboris keemia, füüsika, bioloogia ja matemaatika teadmisi kombineerides elulisi ülesandeid. Näiteks ühes programmis kehastuti kriminalistideks ja lahendati teaduslike meetoditega kuritegu. Uurimislaboreid korraldatakse koolide tellimusel klassidele või gruppidele, kui osalejaid on 16–24. Toimuvad need Tartu ülikooli Chemicumi laboris ja alates algavast õppeaastast ka Ida-Virumaa kolledžis koostöös sealse kõrgkooliga.

Võistlused

Kui õpilasel on huvi tekkinud, siis püüame seda hoida või stimuleerida, korraldades erinevaid võistlusi. Meie portfellis on sellised üle-eestilise ulatuse ja tuntusega võistlused matemaatikas nagu „Känguruˮ, „Kuubikˮ ja „Nuputaˮ, informaatikas „Kobrasˮ, füüsikas „Pulsarˮ, „Spekterˮ ja „Kajakasˮ. Neil võistlustel osaleb õppeaasta jooksul kümneid tuhandeid õpilasi, kus lisaks lahendamiselamusele saavad parimad ka auhindu.

Kõrgele olümpiaadi tasemele jõudnud õpilastele korraldame lahtisi võistlusi astronoomiaskeemias, füüsikas, matemaatikas ja informaatikas. Need võistlused kuuluvad tinglikult juba olümpiaadi süsteemi, kus tulemusi arvestatakse olümpiaadi lõppvooru kutsumisel ja rahvusvaheliste võistluste meeskondade komplekteerimisel. Lahtistel võistlustel saadud silmapaistvate tulemuste alusel võetakse konkursiväliselt ka Eesti kõrgkoolidesse õppima.

Ka enamik Eestis toimuvaid olümpiaade on Tartu ülikooli teaduskooli juhtida. Tagame piirkonnavoorule ülesanded ja korraldame läbinisti lõppvoore. Kui olümpiaadil on rahvusvaheline väljund, siis organiseerime treeninglaagreid võistkondadesse arvatud õpilastele ja lähetame meeskondi rahvusvahelistele võistlustele. Ehkki Eestit pääseb ülemaailmsetele võistlusele esindama üpris väike arv õpilasi, on olümpiaadiliikumine meil tõeliselt ulatuslik. Igal aastal osaleb olümpiaadi lõppvoorudes 1000, piirkonnavoorudes 10 000 ja koolivoorudes veelgi rohkem õpilasi. Edu neile uute teadmiste kogumisel!