Skip to content →

Teaduslaager oli super, aga võinuks olla pikem


Terje Kapp, teaduslaagri korraldaja


„Päevad olid sisustatud ja põnevad, õhtul oli aega ise linna avastada ja nö teha mis tahad, seega ka see oli hästi tehtud,“ ütleb üks anonüümne TÜ teaduskooli laagris „Loogiline loogika“ osaleja. Ja ta polnud ainus! Teeb rõõmu, kui õnnestub nii kriitilisele klientuurile nagu põhikooli- või gümnaasiumiõpilased pakkuda silmi särama panevaid tegevusi.

Teeme asja praktilisemaks

Teaduskool teeb juba igivanast ajast õpilastele kaugõppekursusi, kus on tore õppida ja mis teevad targaks, kuid kus ei saa palju praktiseerida. Samas teame juba Oskar Lutsu „Suvest“, et teooria ja praktika peavad käima ühte sammu ja teineteist toetama. Õpilased arvasid sama, olles väga agarad meldima ennast teaduskooli esimesse praktilisse teaduslaagrisse.

Laager toimus kahel päeval augustikuus ja sisu andsid Tartu Ülikooli õppejõud laborites korraldatud töötubades. Küll sai seal inimkehaga tutvuda ja pipeteerida, juhtmetega pusimisest rääkimata. Lisaks praktikast õppimisele said noored aimu, millega üks teadlane päevast-päeva tegeleb ning nägid neidki, kellega juba aasta teaduskooli kursustel oli koos õpitud.

Aasta hiljem kordus sama. Laagrist oli saanud traditsioon. Lapsed ja veelgi rohkem nende vanemad ootasid seda, sest juba jõulude ajal hakati küsima järgmise suve laagri toimumise kohta. Puu taha pugeda enam ei saanud, oli vaja võtta ennast kokku ja uue laagri seeme idanema panna.

Ühtse teema alla

Töötubasid teha oli tore ja osalejatele need ka meeldisid, kuid korraldajad tundsid, et tegevuse fookus tahaks täpsustamist. Oli vaja mõelda välja üldteema, mille alla kogu tegevus mahutada. Pingsa ajutöö tulemusena leiti, et selleks üheks koondteemaks võib olla loogika, kuna see seob nii humanitaar-, loodus-, täppis- kui ka sotsiaalteadusi. Lepiti kokku, et kolmandas teaduslaagris uuritakse loogika kasutamist matemaatika, keeleteaduse ja filosoofia aspektist vaadatuna. Mõtte tuum oli nii tihe, et Eesti Teadusagentuur oli valmis seda lahkelt toetama.

Sotsialiseerumine. Pildistas Raili Vilt

Pikem laager

Kaks valdkonda ja kolm teadusharu tõid kaasa hulgaliselt töötubasid. Kuivõrd korraldajad seadsid eesmärgiks soosida tihedamat õpilaste omavahelist suhtlemist, oli selge, et kahepäevasesse laagrisse see kõik ei mahu. Valikus jäi sõelale kolmepäevane laager, ehkki hinnaralli oleks võitnud lühem. Korraldajad muretsesid, kas tuleb kokku ikka 100 registreerunut. Tuli! Mõnelegi soovijale tuli ära öelda. Hilisemas tagasisides öeldi, et laager oleks võinud veelgi pikem olla, isegi 5-7 päeva. Kes oskas seda ette teada!

Sisu oli hea nagu ikka, aga meelde jäi orienteerumismäng

Teaduskooli laager on kvaliteetne, üldse pole häbi ennast kiita, sest esinejad on meil ikka ju Tartu Ülikoolist! Õpilased jäid sisuga rahule: matemaatika lummas ja filosoofia rabas ning lingvistika tegi hingetuks. Paneme siia meenutuseks laagri kava. Teaduslaagri kava_2018

Kõrvaltvaatajana jäi mulje, et päris hinge läks lastele õhtune orienteerumismäng. Hinnangu annab üks osaleja: „Ma eeldasin, et mulle ei meeldi orienteerumine, aga tegelikult oli see vist parim osa ning tutvusin läbi selle toredate inimestega.“

Olgu öeldud, et see polnud ka tavaline orienteerumine. Kui normaalses orienteerumises on rõhk jalgadel, siis meie panustasime ajutööle. Eesmärk oli leida rühmas läbi loogikaülesannete lahendamise sõnapaarid, mis tuli seada õigesse järjekorda ja vastavalt toimida. Kõik rühmad jõudsid sihini, st Kotka Keldrini, kus neid ootas õhtusöök. Võibolla oli kogu võlu lihtsalt tühjas kõhus ja õhtusöögis? Otsustage ise! Abiks siia lõppu orienteerumise ülesanded .

Published in Uncategorized

Comments

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga