1 tibu, 2 tibu, 3 tibu … 48 tibu

Liis Vahe, TÜ teaduskooli kommunikatsiooni ja turunduse spetsialist

On teada-tuntud tõsiasi, et tibusid loetakse sügisel nii põllunduses, turismis kui ka mitmel spordialal. Kuna lõviosa selleaastastest rahvusvahelistest olümpiaadidest on nüüdseks seljataga, on ka meil aeg teha kokkuvõtteid.

2019. aasta on olnud järjekordne edukas olümpiaadiaasta. Tublid ja andekad Eesti koolinoored võtsid seekord osa 17 rahvusvahelisest olümpiaadist, sh 4 Balti, 1 Põhja- ja Baltimaade, 3 Euroopa ning 9 ülemaailmsest olümpiaadist. Kokku esindas Eestit erinevatel reaal- ja humanitaaralade ainevõistlustel 53 õpilast.

Neilt võistlustelt toodi koju 48 tibu ehk 48 medalit: 9 kuldmedalit, 21 hõbedat ja 18 pronksmedalit; 3 õpilast pälvisid aukirja, 2 said au-äramärgitud, vt täpsemalt allolevast tabelist. Rohkem informatsiooni konkreetse olümpiaadi kohta leiad klikkides selle nimel.

VÕISTLUSE NIMI
TOIMUMISAEG &
-KOHT
TULEMUSED
30. märts
Tallinn, Eesti
Grand Prix:
        Vanessa Kricere (GAG*)
        Lukas Naimovičius (Leedu)
        Toms Šāvējs (Läti)
11.-13. aprill
Tartu, Eesti
2.-3. koht:
        Hanna-Riia Allas (HTG)
        Nikita Žoglo (TOVL)
Põhja- ja Baltimaade füüsikaolümpiaad
24.-26. aprill
Tallinn, Eesti
        Hannes Kuslap (HTG)
        Robin Haljak (TRK)
        Karl Paul Parmakson (MHG)
        Jarl Patrick Paide (TRK)
        Artur Avameri (HTG)
        Hendrik Vija (MHG)
        Toomas Tennisberg (HTG)
        Kaarel August Kurik (TRK)
21.-30. juuli
Pariis, Prantsusmaa
        Nikita Žoglo (TOVL)
        Hanna-Riia Allas (HTG)
        Andreas Simson (TRK)
            Mikael Rinne (TTRK)
29. juuli – 2. august
Yongin, Korea
        Hant Mikit Kolk (HTG)
Au-äramärkimine:
        Ove Üllar Viesemann (NRG)
30. juuli – 5. august
Hong Kong
Hõbemedal:
        Andres Aleksander Tammer (MHG)
       Jürgen Öövel (HTG)
2.-10. august
Keszthely & Heviz, Ungari
4.-11. august
Bakuu, Azerbaijan
        Andres Alumets (PKG)
23.-29. august
Maribor, Sloveenia
Eestit esindas:
        Agnes Tennisberg (MHG)

*GAG – Gustav Adolfi Gümnaasium; HTG – Hugo Treffneri Gümnaasium; TOVL – Tallinna Õismäe Vene Lütseum; TRK – Tallinna Reaalkool; MHG – Miina Härma Gümnaasium; NRG – Nõo Reaalgümnaasium; NKL – Narva Keeltelütseum; TTRK – Tallinna Tõnismäe Reaalkool; PKG – Pärnu Koidula Gümnaasium

Tabel 1: Rahvusvahelised olümpiaadid 2019

Sel aastal lisandus olümpiaadide nimekirja Baltimaade prantsuse keele olümpiaad, mille esimeseks korraldajaks sai loosi tahtel Eesti. 3-liikmelised Eesti, Läti ja Leedu õpilastest moodustatud võistkonnad demonstreerisid meisterlikku keeleoskust ja suurepärasel tasemel väitluskunsti. Järgmisel aastal kohtutakse juba Lätis.

Rahvusvahelisel matemaatikaolümpiaadil saavutati käesoleval aastal kõigi aegade edukaim tulemus. Matemaatikatõdede nutika kombineerimise tulemusena naasti Eestisse lausa 5 medaliga. Täiskomplekt medaleid toodi koju nii Põhja- ja Baltimaade füüsikaolümpiaadilt, rahvusvaheliselt füüsikaolümpiaadilt kui ka rahvusvaheliselt geograafiaolümpiaadilt. Just viimaselt pälviti kuldmedal viimati 2012. aastal. Rahvusvahelisel füüsikaolümpiaadil võitsid lisaks Eestile Euroopa Liidu riikidest kuldmedali veel vaid Soome ja Sloveenia õpilased, ülejäänud kuldmedalid läksid valdavalt Aasia riikidesse. Seega on igati põhjust rõõmustada ja uhkust tunda.

Täiskomplekt medaleid rahvusvaheliselt geograafiaolümpiaadilt

Rõõm on tõdeda, et Eesti kooliõpilased tunnevad huvi olümpiaadide vastu juba varases eas. Näiteks esindas Eestit Euroopa juunioride informaatikaolümpiaadil ühe noorimana Agnes Tennisberg Miina Härma Gümnaasiumi 5. klassist. Esile tõstaks ka kolmel või enamal olümpiaadil edukalt esinenud noored: Richard Luhtaru, Kaarel Kivisalu, Toomas Tennisberg, Robin Haljak, Konstantin Dukatš, Hannes Kuslap ja Urmas Luhaäär. Kõigile ainevõistluste huvilistele on need nimed juba kindlasti varasemast tuttavad.

Reeglina igal aastal toimuvad rahvusvahelised olümpiaadid viivad osavõtjad erinevatesse riikidesse ja maailmajagudesse. Sel aastal väisati valdavalt Euroopat, kuid külastati ka näiteks Koread ja Hong Kongi. Lisaks kõrgetasemeliste ülesannete lahendamisele kuulub rahvusvaheliste olümpiaadide juurde ka kultuuriprogramm, mille käigus tutvutakse korraldajamaaga, käiakse väljasõitudel, külastatakse vaatamisväärsusi ja tegeletakse erinevate huvitegevustega. Nii näiteks oli sel aastal erinevatel olümpiaadidel osalejatel võimalus õppida Atlandi ookeani lainetes surfamist, külastada etnograafiamuuseumi, uurida elu liivaluidetel ja pöögimetsas, karstialadel ja mägedes, laulda karaoket ning tutvuda Hiina maali-, filmi ja kirjakunstiga.

2019. aasta tulemused näitavad, et meie noored on võimekad maailmatasemel tegijad. Järgmised suured väljakutsed ootavad neid juba aasta lõpus Kataris toimuval rahvusvahelisel loodusteaduste olümpiaadil ning järgmise aasta aprillis Küprosel aset leidval rahvusvahelisel muusikaolümpiaadil.

Suur kummardus, tänu ja tunnustus kõigile rahvusvahelistest olümpiaadidest osavõtjatele, nende mentoritele, juhendajatele, õpetajatele ja lapsevanematele.

Kui ka sina soovid end oma lemmikaines proovile panna, näidata oma teadmisi ja oskusi, laiendada silmaringi ja suhtlusvõrgustikku, uuri lisa Eestis toimuvate ja/või rahvusvaheliste olümpiaadide kohta teaduskooli kodulehelt.