Ligemale pooled teaduskooli vilistlased asusid õppima Tartu Ülikooli

Marek Järvik, kommunikatsioonispetsialist

Teaduskoolis kogutud statistika näitab, et 46,5% tänavu aasta kevade abiturientidest, kes õppisid  gümnaasiumi ajal teaduskooli kursustel, astusid sisse Tartu Ülikooli.

Absoluutarvuna oli kõnealuseid abituriente kokku 432, kellest 201 õpib täna Tartu Ülikoolis. Võrrelduna 2017. aastaga on see märgatav edasiminek, sest siis jõudis Tartu Ülikooli 34,6% 2017. aasta abiturientidest, kes läbisid teaduskooli kursusi.

Teaduskooli vilistlased asusid 2018. aastal õppima 33 Tartu Ülikooli õppekaval. Valdkonna lõikes jõudis neid kõige enam loodus- ja täppisteaduste valdkonda: 82 sisseastujat; 68 tudengit sai meditsiiniteaduste, 30 sotsiaalteaduste ja 21 humanitaarteaduste ja kunstide valdkond.

Võrreldes 2017. ja 2018. aasta sisseastumisi ilmneb, et edasiminek on toimunud just loodusteaduste ja meditsiinivaldkonna kasuks.

Kui vaadata, mis Tartu Ülikooli erialad kõige enam teaduskooli vilistlasi tõmbasid, siis siin tuleb esile nii suhtarvult kui ka protsendilt arstiteadus, kuhu asus õppima 48 õpilast, mis moodustas õppekavale kogu vastuvõtust (185 tundengit) tervelt 25,9%. Näib, et paljud õpilased astuvad teaduskooli bioloogia- ja keemiakursustele kindla sihiga valmistada ennast ette meditsiiniteaduste valdkonda astumiseks. Loodetavsti see sihipärasus ja motivatsioon püsib ka edasistes õpingutes. J Suhtarvult järgmine võitja on informaatika õppekava, kuhu jõudis 40 teaduskooli õppurit.

Protsentuaalselt on teaduskooli vilistlasi veel ligi veerand kogu 2018. aasta vastuvõtust  matemaatilise statistika, matemaatika ja geenitehnoloogia õppekavadel. Samas kõigist tänavustest TÜ esmakursuslastest on teaduskooli endisi õpilasi 7,8%.

Siia lõppu on paslik lisada, et neil, kel jäi sügisel oma teaduskooli kursus valimata, saavad seda teha nüüd. Jaanuaris algavad sellised kursused nagu „Geenid – müüdid ja tegelikkus“, „Minu keha ja ravimid“, „Pillide tundmine“, „Inimesed ja märgid: sissejuhatus semiootikasse“ ja „Aktiivse kodaniku ABC“. Rohkem teavet leiab ja registreerida saab lehelt: https://www.teaduskool.ut.ee/et/kursused.